W lipcu i sierpniu szczególnie podczas upałów podstawową czynnością w ogrodach jest podlewanie. Skutki niedoboru wody w lasach są już widoczne gołym okiem. Aby zapobiec niedoborom wody w glebie stosujemy np. ściółkowanie, które ogranicza parowanie. W tym celu wykładamy na powierzchnię gleby np. agrowłókninę, korę, ściętą trawę.
W tym roku ruszył program Moja Woda, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury. Więcej szczegółów pod tym linkiem: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/moja-woda/
Poniżej zamieszczamy istotne informacje o naszym ujęciu wody /ZPW Pilchowo/





Nasze jezioro jest zasilane wodami strumienia Osówki oraz rzeczki Gunicy co ocaliło je od całkowitego wyschnięcia. Mało kto wie, że kiedyś w latach dużego spadku poziomu wody istnienie tego zbiornika stało pod znakiem zapytania. Opracowano projekt zasilenia wód jeziora dopływem z rzeczki Gunicy, w konsekwencji tego podniesiono lustro wody, zalano torfowiska na końcu jeziora i na powrót wiele gatunków ptaków zagnieździło się na Uroczysku Głębokie znajdującym się po obu stronach grobli na północno-zachodnim brzegu jeziora.

W tym roku, w połowie sierpnia z powodu suszy widocznie opadł poziom wody w Głębokim. Szczególnie przykry widok mamy z grobli, gdzie gniazdują czaple… kiedyś gniazda znajdowały się nad powierzchnia wody,teraz wokół widać już tylko muliste dno.

W obrębie naszego osiedla mamy strumienie: Osówkę, Jasmudzką Strugę, Żabiniec i Pilchówkę. W tej chwili po drugiej stronie ulicy Zagadłowcza, przed przystankiem przy ogródkach działkowych Pod Dębem w Pilchowie możemy obejrzeć prace przy remoncie strumienia Pilchówka.


Zwierzęta żyjące w leśnej części osiedla zdążyły już doczekać się potomstwa.
Wiele ptaków karmi pisklęta, dziki uczą swoje dzieci w leśnej szkole przetrwania, na jeziorze mamy parę kormoranów i czapli siwych, pływają łabędzie, perkozy, łyski i stada kaczek z młodymi.

Pisaliśmy już o ćmie bukszpanowej, ponawiamy przypomnienie o opryskach, poniżej przykładowe zdjęcia preparatów do zwalczania szkodnika:

W tym roku,z powodu przebudowy węzła Głębokie cały ciężar obciążenia ruchem samochodowym związany z brakiem parkingu i przejścia na drugą stronę jeziora przyjęli na siebie mieszkańcy osiedla i otaczająca przyroda. Samochody dosłownie rozjeżdżały las i osiedle, niestety nie tylko z prędkością 40 km na godzinę…

Plażowicze blokowali wjazdy na posesję, niszczyli zieleń Głębokiego i zaśmiecali okoliczne lasy. Jak co roku… pomimo zwiększonej liczby patroli Policji, bardzo przychylnie nastawionej do naszych osiedlowych problemów, nie znaleziono skutecznego rozwiązania na brak kultury odwiedzających nasze osiedle niektórych gości…