Flora i Fauna – Lipiec, Sierpień 2020

W lipcu i sierpniu szczególnie podczas upałów podstawową czynnością w ogrodach jest podlewanie. Skutki niedoboru wody w lasach są już widoczne gołym okiem. Aby zapobiec niedoborom wody w glebie stosujemy np. ściółkowanie, które ogranicza parowanie. W tym celu wykładamy na powierzchnię gleby np. agrowłókninę, korę, ściętą trawę.
          W tym roku ruszył program Moja Woda, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury. Więcej szczegółów pod tym linkiem: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/moja-woda/

Poniżej zamieszczamy istotne informacje o naszym ujęciu wody /ZPW Pilchowo/

Nasze jezioro jest zasilane wodami strumienia Osówki oraz rzeczki Gunicy co ocaliło je od całkowitego wyschnięcia. Mało kto wie, że kiedyś w latach dużego spadku poziomu wody istnienie tego zbiornika stało pod znakiem zapytania. Opracowano projekt zasilenia wód jeziora dopływem z rzeczki Gunicy, w konsekwencji tego podniesiono lustro wody, zalano torfowiska na końcu jeziora i na powrót wiele gatunków ptaków zagnieździło się na Uroczysku Głębokie znajdującym się po obu stronach grobli na północno-zachodnim brzegu jeziora.

W tym roku, w połowie sierpnia z powodu suszy widocznie opadł poziom wody w Głębokim. Szczególnie przykry widok mamy z grobli, gdzie gniazdują czaple… kiedyś gniazda znajdowały się nad powierzchnia wody,teraz wokół widać już tylko muliste dno.

W obrębie naszego osiedla mamy strumienie: Osówkę, Jasmudzką Strugę, Żabiniec i Pilchówkę. W tej chwili po drugiej stronie ulicy Zagadłowcza, przed przystankiem przy ogródkach działkowych Pod Dębem w Pilchowie możemy obejrzeć prace przy remoncie strumienia Pilchówka.

Prace remontowe na strumyku Pilchówka

Zwierzęta żyjące w leśnej części osiedla zdążyły już doczekać się potomstwa.
Wiele ptaków karmi pisklęta, dziki uczą swoje dzieci w leśnej szkole przetrwania, na jeziorze mamy parę kormoranów i czapli siwych, pływają łabędzie, perkozy, łyski i stada kaczek z młodymi.

Pisaliśmy już o ćmie bukszpanowej, ponawiamy przypomnienie o opryskach, poniżej przykładowe zdjęcia preparatów do zwalczania szkodnika:

W tym roku,z powodu przebudowy węzła Głębokie cały ciężar obciążenia ruchem samochodowym związany z brakiem parkingu i przejścia na drugą stronę jeziora przyjęli na siebie mieszkańcy osiedla i otaczająca przyroda. Samochody dosłownie rozjeżdżały las i osiedle, niestety nie tylko z prędkością 40 km na godzinę…

Plażowicze blokowali wjazdy na posesję, niszczyli zieleń Głębokiego i zaśmiecali okoliczne lasy. Jak co roku… pomimo zwiększonej liczby patroli Policji, bardzo przychylnie nastawionej do naszych osiedlowych problemów, nie znaleziono skutecznego rozwiązania na brak kultury odwiedzających nasze osiedle niektórych gości…

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top