Kiedy pada i zalewa, nie nas a sąsiadów!

W dniu 1 lipca 2021r., w Szczecinie został pobity rekord dobowej sumy opadów z 1978r., który wynosił 74,3 mm. Odnotowany ostatnio nowy poziom osiągnął wynik 96,3 mm. W konsekwencji lokalnych zalań i podtopień ucierpiało również kilka domów na osiedlu Głębokie. W przypadku ulewnych deszczy o niespotykanej sile podtopienia są zazwyczaj nie do uniknięcia. Jednak zjawisko zalewania piwnic, ulic i chodników podczas opadów mieszczących się w normach statystycznie przewidywalnych deszczy jest efektem niewłaściwego odprowadzania wód opadowych lub wadliwie zaprojektowanej kanalizacji deszczowej na osiedlu.


Na wniosek mieszkańców szczególnie poszkodowanych w efekcie ostatnich podtopień ich nieruchomości Rada Osiedla Głębokie -Pilchowo przekazuje informacje dotyczące prawnego obowiązku właścicieli nieruchomości w zakresie odwodnienia dachów i nawierzchni utwardzonych.


Apelujemy o społeczne zrozumienie wieloletnich problemów naszych sąsiadów i podjęcie trudu naprawy istniejących nieprawidłowości w zakresie odwadniania nieruchomości. Odprowadzanie deszczówki regulują warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Kodeks cywilny i Prawo wodne.

ZASADA PODSTAWOWA
Deszczówki nie wolno kierować na sąsiednią działkę, na ulicę oraz do kanalizacji.

WNIOSEK
Woda deszczowa powinna być zagospodarowana na terenie posesji, a jej właściciel ma obowiązek to zorganizować.

Co zrobić, kiedy polubowne próby uzgodnienia kłopotliwego odwodnienia posesji nie odnoszą skutku:
Poszkodowany/poszkodowani mogą wnioskować o interwencję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie bezprawnego zalewania cudzej posesji, publicznej drogi lub np. odprowadzanie wody opadowej do jeziora/ lasu. Zgłoszenie może skutkować decyzją PINB o przywrócenie stanu zgodnego z obowiązującym prawem w przypadkach skrajnych wysoką karą za bezprawne działanie oraz koniecznością zadośćuczynienia z powodu powstałych szkód.


Jakie mamy możliwości gospodarowania wodą deszczową?

Do przechowywania wody służyć może oczko wodne, zbiornik nad i podziemny, rozsączenie lub inna instalacja. Zgromadzona woda opadowa może być wykorzystywana np. do podlewania ogródka, trawnika albo do użytku w gospodarstwie domowym.
Sposobów zagospodarowywania wody deszczowej na własnym terenie jest kilka. Najprostsze jest wykopanie studni chłonnej, do której doprowadza się wodę z rynien i nawierzchni.
Lepszym sposobem jest zastosowanie zbiorników retencyjnych oraz rozsączających wodę lub montaż zamkniętego zbiornika na wodę deszczową. Magazynowanie wody deszczowej to zdecydowanie najlepszy sposób w czasach posuchy i drożejącej wody. Możemy skorzystać z dużych zbiorników ziemnych co wymaga dość dużo miejsca. Zbiornik pozwala na zmagazynowanie dużej ilości wody. Po zamontowaniu odpowiedniej pompy jest ona w stanie zaspokoić potrzeby systemu automatycznego nawadniania lub wspomagać wewnętrzną instalację wody w budynku.
Można też postawić na nawierzchniowe zbiorniki na deszczówkę albo urządzić sadzawkę zasilana wodami opadowymi. Wybór rozwiązań jest na tyle szeroki, że znajdzie się rozwiązanie do zastosowania w każdych warunkach.
Problemem często spotykanym na naszym osiedlu jest wyprowadzanie wody opadowej z wybetonowanych/wybrukowanych podjazdów bezpośrednio na ulicę.
Jest to niezgodne z obowiązującym Prawem Budowlanym i prawdopodobnie stanowi samowolę budowlana Inwestora, projektanci doskonale znają warunek nie wyprowadzania wód opadowych poza granice działki.


Za odprowadzanie deszczówki z podjazdu na ulicę grozi mandat w wysokości 1.500 zł
jaki ma prawo wystawić straż miejska.


Apelujemy:
Nie betonujmy bez potrzeby ziemi na osiedlu mieszkaniowym bo to to nie teren przemysłowy.
Nie sprawiajmy kłopotu sąsiadom z powodu lekceważenia obowiązujących przepisów.

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top